BársČo FEST

10. júl

BarsČo FEST je multižánrový festival konajúci sa v letných mesiacoch pri Hornej bráne na Rhodyho ulici v Bardejove.

„Festival vznikol, ako nový projekt Hornošarišského osvetového strediska, ktorý je venovaný všetkým, bez rozdielu veku. Počas dňa si návštevníci na festivale mohli užiť dobrú hudbu, vypočuť niekoľko zaujímavých diskusií, ale zároveň sa zúčastniť aj niekoľkých worshopov venovaných tancu a divadlu. Na festivale sa nezabudlo ani na najmenších, pre ktorých boli pripravené animačné aktivity. “ organizátorka Festivalu Bárčo FEST.

Už v doobedňajších hodinách sa o program pre deti postaral kolektív ATM21, ktorý pre najmenších pripravil rôzne súťaže, za sprievodu dobrej hudby, maľovanie na tvár, ale aj modelovanie balónových zvieratiek. Program následne pokračoval workshopom o bábkovom divadle, počas ktorého sa z detí, okrem iného, stáli aj malí bábkoherci. Po pauze venovanej na obed, mali možnosť návštevníci festivalu vypočuť si diskusie venované dobrovoľníctvu, o ktorom prišla porozprávať zakladateľka Centra dobrovoľníctva v Bardejove Mgr. Lenka Tribusová a žurnalistike s Mgr. Zuzanou Šinaľovou, redaktorkou spravodajského portálu Ahoj Bardejov. Následne si návštevníci mohli okúsiť z ľudovej kultúry, a to prostredníctvom workshopu Česania tradičných účesov s Lenkou Bogdan Scirankovou, či tanečného worshopu Školy ľudového tanca pod vedením Róberta Sabola. Keďže išlo o multižánrové podujatie, tanečný worshop bol neskôr venovaný aj swingu, a to v spolupráci s tanečníkmi zo Swing dance Košice. Večer sa na festivale niesol v znamení hudby, koncertom výrobcu hudobných nástrojov, interprétom, pedagógom a multiinštrumentalistom Michal Smetankom. Festival bol ukončený hodinovým koncertom skupiny Domi Haly & BAND, počas ktorého sa festivalu zúčastnili desiatky návštevníkov.

BársČo FEST je jedným z mála podujatí, ktorý sa zameriava na multižánrovú kultúru v mikroregióne Horný Šariš a tým zároveň buduje regionálnu kultúru a identitu.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Prešovský samosprávny kraj.